Nakolanniki to niezbędne wyposażenie zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i dla pracowników fizycznych. Ich zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych, które wynikają z długiej pracy w pozycji klęczącej. Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się najważniejszych kwestii na ich temat, by dopasować je jak najlepiej do wykonywanej pracy.
Rodzaje nakolanników roboczych
Jedną z najważniejszych cech jest materiał, z którego zostały one wykonane. Wyróżnia się m.in.:
- skórzane – doskonale chronią kolana przed otarciami, choć szczególnie na uwagę zasługują nakolanniki z wyściółką, która pozwala na komfortowe korzystanie z nich przez długi czas.
- piankowe – chronią kolana i zabezpieczają je przed uderzeniami, ale posiadają również minus, którym jest fakt, że łatwo chłoną wodę i z czasem się odkształcają.
- żelowe – mogą służyć przez wiele lat ze względu na dużą odporność pod wpływem nacisku. Nie chronią kolan przed uderzeniami, ale mimo wszystko umożliwiają długą i komfortową pracę.
- gumowe – z początku mogą wydawać się niewygodne, ponieważ są dość sztywne i przez to ograniczają ruchy, ale z pewnością posłużą przez długi okres czasu.
- plastikowe – chronią przed uderzeniami, ale nie nadają się do długiej pracy w pozycji klęczącej.
Nakolanniki – na co zwracać uwagę?
Przed podjęciem decyzji o wyborze nakolanników roboczych tutaj, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim częstotliwość wstawania i klękania, a także czas pracy w pozycji klęczącej. Jeśli kontakt z podłożem jest częsty i długi, najlepszym wyborem mogą okazać się miękkie nakolanniki, natomiast jeśli rzadziej warto zaopatrzyć się w elastyczny model o niewielkiej wadze.
Trzeba pamiętać również o dopasowaniu ich z nogawkami spodni, by ostatecznie wyposażenie robocze nie przeszkadzało sobie wzajemnie i tym samym nie utrudniało pracy. Spodnie także mają wpływ na bezpieczeństwo, dlatego należy zadbać o najmniejszy szczegół, by nie sprawić, że najprostsze zadanie stanie się tym najtrudniejszym.